2018 NEWS-room (2018 Championships News - Room) 2018.08.24-26 World Challenge Cup Kazan (RUS)

2018.08.24-26 World Challenge Cup Kazan (RUS)

: 2018.08.20-23 KAZAN (RUS) RG International competitions YOLDIZ CUP Individuals senior gymnasts and Individuals junior gymnasts 2018.08.24-26 World Challenge Cup Kazan (RUS) FIG World Challenge Cup 2018 | KAZAN vk vk RUSSIAN TEAM DAILY // World Cup Challenge Cup, day 1 World Cup Challenge Cup, day 2 World Cup Challenge Cup, day 3 , , . , .6

- 15

: FIG RHYTHMIC GYMNASTICS WORLD CHALLENGE CUP KAZAN (RUS) 2426 AUGUST 2018 INDIVIDUAL AND GROUP PROVISIONAL SCHEDULE 22 August Arrival, accreditation at the Gymnastics Centre 23 August Training, orientation meeting 24 August Training Judges Draw Opening Ceremony Qualifications Individual Hoop & Ball Break Judges Draw Qualifications Groups 5 Hoops 25 August Training Judges Draw Qualifications Individual Clubs & Ribbon Break Judges Draw Qualifications Groups - 3 Balls & 2 Ropes Awarding ceremony All-Around World Challenge Cup 26 August Judges Draw Finals Individual Hoop Finals Individual Ball Finals Groups 5 Hoops Break Finals Individual Clubs Finals Individual Ribbon Finals Groups 3 Balls + 2 Ropes Awarding ceremony World Challenge Cup Finals Gala and Closing Ceremony Closing Dinner 27 August Departure of the delegations

: PROGRAMME FOR THE STAY OF THE DELEGATIONS 22 August 2018 - Wednesday All days Arrival of the delegations Accommodation and accreditation at the Gymnastics Centre. 23 August 2018- Thursday All days Official Training and podium training Gymnastics Centre. 14:00-15:30 Judges Instruction Gymnastics Centre CONFERENCE HALL 15:30-15:45 coffee break 15:45-17:15 Judges Instruction Gymnastics Centre CONFERENCE HALL 19:30 Orientation meeting - Gymnastics Centre CONFERENCE HALL 24 August 2018 - Friday Trainings Gymnastics Centre. Judges draw Gymnastics Centre Judges room Opening Ceremony Qualifications Individual 2 apparatus Hoop & Ball Break Judges draw Gymnastics Centre Judges room Qualifications Groups - 5 Hoops 25 August 2018 - Saturday Trainings Gymnastics Centre Judges draw Gymnastics Centre Judges room Qualifications Individual 2 apparatus Clubs & Ribbon Break Judges draw Gymnastics Centre Judges room Qualifications Groups 3 Balls & 2 Ropes Award Ceremony World Cup Challenge Cup All-Around Final 26 August 2018 - FINALS - Sunday 10:45 11:45 Judges draw Gymnastics Centre Judges room 12:00 12:30 Finals Individual Hoop 12:30 13:00 Finals Individual Ball 13:00 13:40 Finals Groups 5 Hoops 13:40 14:00 Break 14:00 14:30 Finals Individual Clubs 14:30 15:00 Finals Individual Ribbon 15:00 15:40 Finals Groups 3 Balls + 2 Ropee 15:45 16:15 Award Ceremony World Challenge Cup Finals Groups 5 Hoop Groups 3 Balls + 2 Ropes Individual Hoop, Ball, Clubs, Ribbon 16:30-18:00 Gala and Closing Ceremony 19:00 Closing dinner 27 August 2018 - Monday All day Departure of the delegations http://live.fig-gymnastics.com/database_file.php?idfile=6677

: FIG RG World Challenge Cup 24 26 August 2018 Kazan (RUS) DEFINITIVE REGISTRATIONS (as per 11.06.2018) 1 ARM 2 AUS 3 AZE 4 BEL 5 BLR 6 BRA 7 BUL 8 CHN 9 COL 10 CYP 11 ESP 12 EST 13 FIN 14 FRA 15 GER 16 HUN 17 IND 18 ISR 19 ITA 20 JPN 21 KOR 22 LAT 23 MDA 24 MEX 25 NOR 26 NZL 27 POL 28 ROU 29 RUS 30 SLO 31 SRB 32 SUI 33 SVK 34 USA 35 TUR 36 UZB


smk: ! . , , (25 26 ). ))))

Ksushenka: smk : https://kzn.kassir.ru/

smk: Ksushenka ! )))

: FIG RG International competitions YOLDIZ CUP Kazan Russia 22 August 2018 Individuals junior gymnasts PROVISIONAL Schedule 20 August: Arrival 21 August: Official Training. Judges and Orientation meeting 22 August: IT junior gymnast. Individual All-Around 4 apparatus Awards Ceremony. 23 August: Departure

: http://live.fig-gymnastics.com/database_file.php?idfile=6734 FIG RG World Challenge Cup 24 26 August 2018 Kazan (RUS) NOMINATIVE REGISTRATIONS - INDIVIDUAL (as per 16.07.2018) 1 ARM AGAGULIAN Iasmina 2001 2 ARM SARGSYAN Silva 2002 3 AZE SOROKINA Darya 2002 4 AZE AGHAMIROVA Zohra 2001 5 BEL VAN PUYVELDE Vanina 1999 6 BLR SALOS Anastasiia 2002 7 BL HALKINA Katsiaryna 1997 8 BUL TASEVA Katrin 1997 9 BUL KALEYN Boryana 2000 10 COL DUSSAN Lina 1998 11 CYP SKITTIDI Viktoria 2002 12 CYP ELLINA Eleni 2002 13 ESP BEREZINA Polina 1997 14 FIN TIKKANEN Jouki 1995 15 FIN GERGALO Rebecca 2000 16 FRA JOVENIN Axelle 2000 17 FRA MOUSTAFAEVA Kseniya 1995 18 GER PESCHEL Noemi 2001 19 GER TKALTSCHEWITSCH Lea 2001 20 IND GUNDLAPALLY Meghana 1998 21 IND KUNCHETTY Priyanka 2001 22 ISR ASHRAM Linoy 1999 23 ISR ZELIKMAN Nicol 2001 24 ITA AGIURGIUCULESE Alexandra 2001 25 ITA BALDASSARRI Milena 2001 26 JPN KITA Sumire 2001 27 JPN MINAGAWA Kaho 1997 28 LAT BAKLAGINA Alina 2002 29 MDA CRIJANOVSCHII Ella 2002 30 MDA ZACREVSCHI Anastasia 2002 31 MEX DIAZ Karla 1995 32 MEX MALPICA Marina 2000 33 NOR TYNNING-BERGESTUEN Fredrikke 2000 34 NOR OEVERAAS Margit 1998 35 NZL EBERT Stella 2002 36 POL KOZIOL Natalia 2000 37 POL KULIG Natalia 2001 38 ROU VERDES Andreea 2000 39 ROU ICHIM Sonia 2002 40 RUS AVERINA Arina 1998 41 RUS AVERINA Dina 1998 42 SLO JERMAN BUKAVEC Aja 1999 43 SLO ZOREC Iza 2000 44 SRB GVOZDIC Nastasija 2001 45 SVK KILIANOVA Xenia 1997 46 SVK SEMANOVA Kristina 2002 47 USA ZENG Laura 1999 48 USA GRISKENAS Evita 2000

: http://live.fig-gymnastics.com/database_file.php?idfile=6735 FIG RG World Challenge Cup 24 26 August 2018 Kazan (RUS) NOMINATIVE REGISTRATIONS - GROUP (as per 16.07.2018) 1 AZE BAYRAMOVA Ayshan 1998 DOMAN Diana 1998 HUMMATOVA Zeynab 1999 PASHAYEVA Aliya 1995 VASILEVA Siyana 1996 2 BLR HAIDUKEVICH Hanna 2001 MATSKEVICH Lalita 2002 MISIUCHENKA Dziyana 2002 RYBAKOVA Anastasiya 2000 SHVAIBA Hanna 2000 3 BUL ALEKSANDROVA Teodora 2001 BINEVA Elena 1999 DYANKOVA Simona 1994 KIRYAKOVA Stefani 2001 RADUKANOVA Madlen 2000 TRAETS Laura 1998 4 CHN DING Ziyi 1997 HU Yuhui 1999 1 1 HUANG Zhangjiayang 2000 LIU Xin 1999 XU Yanshu 1998 5 ESP ALONSO Monica 1998 CUADRILLERO REDONDO Victoria 2000 ESQUERDO Clara 2000 GAYAN Ana 2000 POLO Alba 2001 SALARRULLANA Sara 2001 6 FIN LIINAVUORI Elisa 2000 NAEREVAARA Milja 2001 OIKARI Ada 2001 RANTALA Emma 1999 VAINIO Juulia 2001 1 VIRKKUNEN Amanda 2001 7 FRA COLLARD Danae 2001 DECONNINCK Helene 2001 PRIOUX Iliona 2000 RABETTE Astrid 1999 RACHID Elisabeth 2001 SIVADIER Chloe 2001 8 GER BURJAK Viktoria 2001 HUBER Daniela 2001 KOEHN Nathalie 2000 QU Anni 2001 TIKHONOVICH Alexandra 2001 TKALTSCHEWITSCH Sina 1999 9 ISR BEN RUBY Shai 2002 DAYAN Ofir 2000 RAITS Natalie 2002 SHAPOCHNIKOV Bar 1999 TOLEDO Eli 2000 VEXMAN Karin 2001 10 ITA BASTA Anna 2001 CENTOFANTI Martina 1998 CICCONCELLI Letizia 1999 DURANTI Agnese 2000 MAURELLI Alessia 1996 SANTANDREA Martina 1999 11 JPN KUNII Mao 1996 MATSUBARA Rie 1993 NOSHITANI Sakura 1997 SUGIMOTO Sayuri 1996 SUZUKI Ayuka 1999 YOKOTA Kiko 1997 12 MEX GAMINO Gabriela 2002 MALDONADO Mildred 2001 QUIJANO Marcela 1998 RUIZ Sara 2002 SAINZ Brittany 2002 13 NZL GRANT - HUGGETT Paige 1999 JURLINA Izabella 2002 KELLY Hannah 2002 LYONS Fleur 1997 PATON Katherine 1994 RETTER Abbey 2000 14 POL CHOCHOL Julia 2001 GUJA Alicja 2002 MAJEWSKA Aleksandra 2001 MALISIEWICZ Agata 2002 NICPON Michalina 2002 WLAZLAK Aleksandra 2000 15 RUS BLIZNYUK Anastasia 1994 KRAVTSOVA Mariia 2000 LEVANOVA Evgeniia 2000 POLIAKOVA Kseniia 2000 SHISHMAKOVA Anastasia 2000 TOLKACHEVA Maria 1997 16 SLO BIZJAK Masa 1999 IVANCIC Zoja Marija 1999 KRAGULJ Ana 2001 KRAGULJ Sara 1996 LESKOVSEK Teja 2001 NEMES Lara 2002 17 SUI CARDINALE Tania 2000 DUENSER Gina 1998 FRIEDEN Jasmin 2000 STANISIC Tamara 1998 WYMANN Julia 2001 18 USA BALTOVICK Daria 2000 CONNOR Isabelle 2000 DRAGUNAS Ugne 2000 DU Connie 2001 PLETNEVA Elizaveta 2002 SLADKOV Nicole 1999 19 UZB ALEKSANDROVA Kseniia 2000 IRNAZAROVA Kamola 2002 KASIMOVA Safiyabonu 2002 RAVSHANBEKOVA Dinara 1999 SAFOEVA Sevara 2002 SHOMURADOVA Nilufar 1999

: World Cup Challenge Cup, day 1 World Cup Challenge Cup, day 2 World Cup Challenge Cup, day 3

-: - - ? .

: , , . , .6

-: ! , , , !

: -, 22 ? - ? , , "" )))

: - ????