2018 NEWS-room (2018 Championships News - Room) 2018.03.30-04.01 WC Sofia (BUL)

2018.03.30-04.01 WC Sofia (BUL)

: 2018.03.30-04.01 WC Sofia (BUL) fig-gymnastics International Tournament "Sofia Cup 2018" | SOFIA FIG World Cup 2018 | SOFIA fbgr.org - WC Sofia vk - RUSSIAN TEAM DAILY // - 30.03 - 31.03 - 01.04 Bernd Thierolf - SofiaCup2018-Qualifikation Bernd Thierolf - World Cup 2018 - Sofia (BUL) "SOFIA WORLD CUP" 2018 IT "Sofia Cup 2018" - 27.03.2018. IT "Sofia Cup 2018" 28.03. IT "Sofia Cup" 2018 30.03."Sofia World Cup" 2018 - - 5 30.03. World Cup Sofia 2018 - - 30.03. "World Cup Sofia 2018" - "" 31.03. - 31.03." Sofia World Cup 2018" - "" 31.03 . 3 2 IT Sofia Cup RUSSIAN TEAM DAILY // 2018, Anita Sericano Ester RG APRmovies RGvideos Marc Schuirmann Marc Schuirmann 27.03 Marc Schuirmann 28.03 World-Cup Sofia 2018 - Podium Training 29.03 " 5" , 1 19:45 . . BNT HD BTV

- 300, : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 All

: International Tournament "Sofia Cup 2018" | SOFIA Rhythmic Individual - (Junior, Senior) PROVISIONAL SCHEDULE 26th March Arrival of the delegations 27th March Training and competition 1st part 28th March Competition 2nd part including the Finals 29th March Departure of the delegations FIG World Cup 2018 | SOFIA Rhythmic Individual - (Senior) Rhythmic Group - (Senior) PROVISIONAL SCHEDULE 28 March 2018 (Wednesday): Arrival of the delegations 29 March 2018 (Thursday): Training and Orientation meeting 30 March 2018 (Friday): Judges meeting All-around/Qualifications Ind. and Group 31 March 2018 (Saturday): All-around/Qualifications Individual and Group 01 April 2018 (Sunday): Judges meeting Finals Individual and Group 02 April 2018 (Monday): Departures of the delegations

: FIG RG World Cup 20 March 01 April 2018 Sofia (BUL) PROVISIONAL REGISTRATIONS (as per 28.12.2017) Update 05 January 2018 1 ARM 2 AUT 3 AZE 4 BEL 5 BLR 6 6 BRA 7 BUL 8 CAN 9 CHN 10 CZE 11 EGY 12 ESP 13 FIN 14 FRA 15 GEO 16 GER 17 HUN 18 IRL 19 ISR 20 ITA 21 JPN 22 KAZ 23 KOR 24 LAT 25 LBA 26 MDA 27 NOR 28 POL 29 POR 30 ROU 31 RUS 32 SLO 33 SRB 34 SVK 35 SWE 36 TUR 37 UKR 38 USA 39 UZB

: FIG RG World Cup 30 March 01 April 2018 Sofia (BUL) NOMINATIVE REGISTRATIONS INDIVIDUALS (as per 28.02.2018) 1 ARM AGAGULIAN Iasmina 2001 2 AUT RUPRECHT Nicol 1992 3 AZE AGHAMIROVA Zohra 2001 4 BEL VAN PUYVELDE Vanina 1999 5 BEL COUROUBLE Aya 2002 6 BLR HARNASKO Alina 2001 7 BLR HALKINA Katsiaryna 1997 8 BRA GAUDIO Natalia 1992 9 BUL TASEVA Katrin 1997 10 BUL KALEYN Boryana 2000 11 CAN UCHIDA Katherine 1999 12 CAN WHELAN Carmen 1998 13 CZE CHAMZINA Alina 2002 14 CZE STEPANKOVA Denisa 2001 15 ESP BEREZINA Polina 1997 16 ESP LLANA Sara 1997 17 EST KABRITS Laurabell 1999 18 FIN TIKKANEN Jouki 1995 19 FIN GERGALO Rebecca 2000 20 FRA JOVENIN Axelle 2000 21 GER STAVICKAJA Julia 1997 22 GER TKALTSCHEWITSCH Lea 2001 3 IND GUNDLAPALLY Meghana 1998 24 ISR ASHRAM Linoy 1999 25 ISR VORONKOV Nicol 2001 26 ITA BALDASSARRI Milena 2001 27 ITA AGIURGIUCULESE Alexandra 2001 28 JPN MINAGAWA Kaho 1997 29 JPN KITA Sumire 2001 30 KAZ TLEKENOVA Adilya 2002 31 KAZ ADILKHANOVA Alina 2001 32 KOR SEO Goeun 2001 33 KOR KIM Chaewoon 2001 34 LAT MIZUNE Karolina 1999 35 LAT BAKLAGINA Alina 2002 36 MDA ZACREVSCHI Anastasia 2002 37 MDA CRIJANOVSCHII Ella 2002 38 NOR STOYANOVA Anna 2002 39 NOR TYNNING-BERGESTUEN Fredrikke 2000 40 POL KULIG Natalia 2001 41 POL KOZIOL Natalia 2000 42 POR SALES Laura 2000 43 POR CORREIA Margarida 2002 44 ROU VERDES Andreea 2000 45 ROU FILIORIANU Ana Luiza 1999 46 RUS AVERINA Arina 1998 47 RUS AVERINA Dina 1998 48 SLO PODGORSEK Aleksandra 2001 49 SLO JERMAN BUKAVEC Aja 1999 50 SVK KILIANOVA Xenia 1997 51 SVK POLIAKOVA Nataliya 1998 52 UKR NIKOLCHENKO Vlada 2002 53 UKR DIACHENKO Olena 2001 54 USA GRISKENAS Evita 2000 55 USA FEELEY Camilla 1999 56 UZB TASHKENBAEVA Sabina 2000


: FIG RG World Cup 30 March 01 April 2018 Sofia (BUL) NOMINATIVE REGISTRATIONS GROUPS (as per 28.02.2018) 1 AUS ATCHESON Amber 2002 AUS GOSLING Laura 2001 AUS ONODA Himeka 1998 AUS ROSENDAHL Nikita 1998 AUS WHITE Felicity 2000 2 BLR HAIDUKEVICH Hanna 2001 BLR MATSKEVICH Lalita 2002 BLR MISIUCHENKA Dziyana 2002 BLR RYBAKOVA Anastasiya 2000 BLR SHVAIBA Hanna 2000 3 BUL ALEKSANDROVA Teodora 2001 BUL BINEVA Elena 1999 BUL 1DYANKOVA Simona 1994 BUL RADUKANOVA Madlen 2000 BUL TRAETS Laura 1998 4 CAN BELITTCHENKO Elizabet 2000 CAN PANOV Vanessa 1999 CAN SHANKO Anastasia 2000 CAN UDACHINA Alexandra 2001 CAN ZILYUK Alexandra 2002 5 CZE FIEDLEROVA Gabriela 2001 CZE JERABKOVA Tereza 2000 CZE KOZOVA Andrea 2000 CZE LORENZOVA Natalie 2002 CZE NEMECKOVA Daniela 2000 CZE PESLOVA Daniela 2002 6 ESP ALONSO Monica 1998 ESP CUADRILLERO RED. Victoria 2000 ESP ESQUERDO Clara 2000 ESPGAYAN Ana 2000 ESP POLO Alba 2001 ESP ROVIRA Lia 2000 7 FIN LIINAVUORI Elisa 2000 FIN NAEREVAARA Milja 2001 FIN OIKARI Ada 2001 FIN RANTALA Emma 1999 FIN VAINIO Juulia 2001 FIN VIRKKUNEN Amanda 2001 8 FRA 31841 COLLARD Danae 2001 FRA 31842 DECONNINCK Helene 2001 FRA 29852 MARCHON Eloise 2001 FRA 37521 PRIOUX Iliona 2000 FRA 23087 RABETTE Astrid 1999 FRA 30002 RACHID Elisabeth 2001 9 GER BURJAK Viktoria 2001 GER HUBER Daniela 2001 GER QU Anni 2001 GER SMIRNOV Karin 1999 GER TIKHONOVICH Alexandra 2001 GER TKALTSCHEWITSCH Sina 1999 10 GRE ATHANASOULAKI Myrto 2001 GRE DIOCHNOU Despoina 2002 GRE MANDELLOU Maria Ioanna 2000 GRE NTITSIOU Zoi 2001 GRE POZIDOU Aikaterini 2001 GRE TZIATZIA Ioanna Anna 2001 11 ISR BEN RUBY Shai 2002 ISR DAYAN Ofir 2000 ISR SHAPOCHNIKOV Bar 1999 ISR TOLEDO Eli 2000 ISR VEXMAN Karin 2001 12 ITA BASTA Anna 2001 ITA CENTOFANTI Martina 1998 ITA CICCONCELLI Letizia 1999 ITA DURANTI Agnese 2000 ITA MAURELLI Alessia 1996 ITA SANTANDREA Martina 1999 13 JPN ODA Riko 2001 JPN MATSUBARA Rie 1993 JPN NOSHITANI Sakura 1997 JPN 2SUGIMOTO Sayuri 1996 JPN SUZUKI Ayuka 1999 JPN YOKOTA Kiko 1997 14 KAZ BUDNIK Jessika 2002 KAZ DAULETKULOVA Zhanerke 2001 KAZ SULTANOVA Regina 2001 KAZ TALGATBEK Anel 2001 KAZ YERGALIYEVA Dinara 2000 KAZ ZHAKUPOVA Dayana 2001 15 KOR BAEK Sujin 2000 KOR HWANG Seoyoung 2000 KOR KIM Chaeyul 1998 KOR KIM Min 2002 KOR KIM Minju 2001 KOR YANG Hyun Jin 1997 16 RUS BLIZNYUK Anastasia 1994 RUS KRAVTSOVA Mariia 2000 RUS LEVANOVA Evgeniia 2000 RUS SHISHMAKOVA Anastasia 2000 RUS TATAREVA Anastasiia 1997 RUS TOLKACHEVA Maria 1997 17 SLO BIZJAK Masa 1999 SLO IVANCIC Zoja Marija 1999 SLO KRAGULJ Ana 2001 SLO KRAGULJ Sara 1996 SLO LESKOVSEK Teja 2001 SLO NEMES Lara 2002 18 UKR BYKHNO Alina 1999 UKR KHANINA Valeriya 1999 UKR KOBETS Daria 2000 UKR MYZHERYTSKA Diana 1999 UKR VOZNYAK Anastasiya 1998 UKR YUZVIAK Valeriya 1999 19 UZB ALEKSANDROVA Kseniia 2000 UZB IRNAZAROVA Kamola 2002 UZB KASIMOVA Alina 1998 UZB NARBUTAEVA Shokhsanam 2001 UZB RAVSHANBEKOVA Dinara 1999 UZB SHOMURADOVA Nilufar 1999

Salut: (

: " 5" , 1 19:45 . .

:

:

:

: - 30.03

: - 31.03

: - 01.04

SaltLake: https://www.youtube.com/watch?v=YXkVXGbIbho

Ksushenka: : 1. RUS 2. BLR 3. RUS

-: Ksushenka : - 2 3. 2

Ksushenka: - , )

: IT "SOFIA CUP"

: IT "SOFIA CUP"

: IT "SOFIA CUP"

: IT "SOFIA CUP"

: IT "SOFIA CUP"

: - 27.03

: - 27.03

: - 27.03

: - 28.03

: - 28.03

: - 28.03

: Marc Schuirmann 27.03 Marc Schuirmann 28.03

bambuk:

: IT "SOFIA CUP"