2019 NEWS-room (2019 Championships News - Room) 2019.03.30-31 International Tournament "Baltic Hoop 2019"

2019.03.30-31 International Tournament "Baltic Hoop 2019"

: 2019.03.30-31 International Tournament "Baltic Hoop 2019" baltijasaplis.lv http://www.gymnastics.sport/site/events/detail.php?id=15999 live-stream-2019l facebook Baltic Hoop 2th International Rhythmic Gymnastics Tournament Riga Spring 30.03.2019-31.03.2019 Results Junior 20nd International Rhythmic Gymnastics Tournament Baltic Hoop 30.03.2019-31.03.2019 Results Senior " - 2019": 40 20 ϸ Baltic Hoop 2019(1) ϸ Baltic Hoop 2019(2) ϸ Baltic Hoop 2019(3) ϸ Baltic Hoop 2019(4) ϸ Baltic Hoop 2019(GALA)

- 69, : 1 2 3 All

: Dear friends! We are pleased to announce that our traditional tournament for Rhythmic Gymnastics "Baltic Hoop 2019" will take place on March 30-31! We invite you to celebrate the 20th anniversary with us! Welcome to Riga! https://i.postimg.cc/GtfZpdjH/FB-IMG-1545591436981.jpg

:

: PROVISIONAL SCHEDULE Day 1 (Friday, 29.03.2019): Arrival of the Delegations Training Orientation Meeting Day 2 (Saturday, 30.03.2019): Judges Instruction All-round Qualification for Finals Day 3 (Sunday, 31.03.2019): Apparatus Finals,The Elegance Baltic Hoop 2018. Day 4 (Monday, 01.04.2019): Departure of the Delegations


:

Ferrara: https://postimg.cc/XZK1DmTG

Ferrara: https://postimg.cc/R3MwvZPR

: Ferrara ! 18-th IT Baltic Hoop 2019 Start-list group A Start-list group B

Ferrara:

: , , , , , , , ,

lazy-lizzy: : , ,

: 20th International Rhythmic Gymnastics Tournament Baltic Hoop Senior I (2003 and older) 1. Karakhanyan Alvard ARM 2. SARGSYAN Silva ARM 3. KRAMARENKO Yana ISR 4. IAKOVLEVA Lidiia AUS 5. CRANE Sophie CAN 6. UCHIDA Katherine CAN 7. PINGOU Anastasia CYP 8. PETTERSSON Cassandra SWE 9. WIKSTROEM Alma SWE 10. IKRAMOVA Asal UZB 11. BURKHONKHUJAEVA Diyora UZB 12. HUDIS Veronika AZE 13. SOROKINA Darya AZE 14. MIZUNE Karolina LAT 15. POLSTJANAJA Jelizaveta LAT 16. BAKLAGINA Alina LAT 17. OOC DZIATLAVA Zlata BLR 18. BOLATAEVA Natela GEO 19. LUIS SANTOS Beatriz POR 20. AESMA Carmen Marii EST 21. KELER Melany EST 22. LAVRENOVAITE Neila LTU 23. Wisniewska Natalia POL 24. OOC MURIKOVA Anna LAT 25. OOC ROMANOVA Jurate Paula LAT 26. BEREZINA Polina ESP 27. TCHANTURIDZE Tamari GEO 28. SMIRNOVA Elena LUX 29. BAUTISTA Alba ESP 30. Ivanova Julija LTU 31. VARTLAAN Yanika UKR 32. VALENTIROVA Anastasiia UKR 33. ZACREVSCHI Anastasia MDA 34. KUZNETOVA Daria MDA 35. Roszatycka Malgorzata POL 36. SERGEEVA Anastasiia RUS 37. PRIDANNIKOVA Daria RUS 38. KAMENSHCHIKOVA Anna BLR 39. TSIMASHENKA Marharyta BLR 40. OOC IVANOVA Evelina LAT 41. OOC IVANOVA Anna RUS Judges 1 .Simonyan Asya ARM 2. Pankoke Erin AUS 3. Mirzayeva Nigar AZE 4. Lazuk Maryia BLR 5. Jin Xinhong Canada 6. Trikomiti Chrystalleni CYP 7. Xaudaro Apellaniz Catherine ESP 8. Gorbunova Larissa EST 9. Bedoshvili Eliso GEO 10. Vainblat Maria ISR 11. Marjina Galina LAT 12. Savluka Karina LAT 13. Bagrijeva Valentina LTU 14. Vichniakova Oksana LUX 15. Nicolaeva Maria MDA 16. Narloch Hanna POL 17. Jorge Patricia POR 18. Efimova Kseniia RUS 19. Samsonova Katja SWE 20. Kuyevda Alina UKR 21. Eshtaeva Vlada UZB

: 2nd International Rhythmic Gymnastics Tournament Riga Spring Junior T (2004,2005,2006) - Team 1.DODZIN Ilona ISR 2.LEYFMAN Sonia ISR 3. SOKOLOVA Anna CYP 4. Dionysiou Emily CYP 5. SAMADOVA Narmina AZE 6. JALILOVA Arzu AZE 7. TKATCHEVA Darya BLR 8. OOC Oliveira Leonor POR 9. NARITS Aia Adele EST 10. SARGSYAN Anna CYP 11. STEPULANE Santa LAT-1 12. IVANAUSKA Nikola LAT-1 13. JEVSTAFJEVA Arina LAT-1 14. STSESHYTS Kseniya BLR 15. BIGVAVA ANIKO GEO 16. CHACHKHIANI ANA GEO 17. BOLANOS Sofia POR 18. Verhaeghe Beatriz POR 19. POGOSIAN Abigail ARM 20. KARAKHANYAN Anjelika ARM 21. GAIDUK Maja LTU 22. STOCKUTE Zemyna LTU 23. BUDNIK Adrianna POL 1 24. KARCZ Magdalena POL 1 25. OSADA Laura POL 2 26. Majewska Hanna POL 2 27. Aļeškovska Alisa LAT 1 28. SAKOVICA Juliana LAT 2 29. ASMENSKA Jana LAT 2 30. KARPOVICA Zlata LAT 2 31. VASILJEVA Nikola LAT 2 32. MURASHKO Polina EST 33. KIVIRAND Vanessa EST 34. KRASIUK Nikol UKR 35. TUR Melanie UKR 36. SKUBOVA Alexandra RUS 1 37. NIKEEVA Sofia RUS 1 38. TIMOSHINA Arina RUS 2 39. Olifirenko Nina RUS 2 Judges 1. Svirina Anna ARM 2. Mirzayeva Nigar AZE 3. Lazuk Maryia BLR 4. Trikomiti Chrystalleni CYP 5. Noor Kristiina EST 6. Bedoshvili Eliso GEO 7. Maydannik Irina ISR 8. Kučinska Natalja LAT 9. Ņikitina Tatjana LAT 10. Bagrijeva Valentina LTU 11. Narloch Hanna POL 12. Jorge Patricia POR 13. Efimova Kseniia RUS 14. Kuyevda Alina UKR

Taison: - 20 ! ! . .

: Taison ! !)

: Taison !

Taison: - ...

Ferrara: . , .

: live-stream-2019l 30/03 16:35-19:00 , 1 19:15-21:50 , 2

Taison: ...

: 2-nd International Rhythmic Gymnastics Tournament Riga Spring 30.03.2019 - 31.03.2019 Junior (2004,2005,2006) - Results

: 2-nd International Rhythmic Gymnastics Tournament Riga Spring 30.03.2019 - 31.03.2019 Junior (2004,2005,2006) - Results 1. NIKEEVA Sofia RUS 2005 15.900(4) 16.100(5) 18.900(1) 16.750(1) 67.650 2. SKUBOVA Alexandra RUS 2005 16.350 (2) 17.100(1) 18.150(2) 14.350(9) 65.950 3. TKATCHEVA Darya BLR 2004 14.600(7) 16.650(2) 16.700(5) 15.300(4) 63.250 4. KRASIUK Nikol UKR 2004 15.200(5) 16.300(3) 15.250(10) 14.200(11) 60.950 5. LEYFMAN Sonia ISR 2004 14.650(6) 14.650(12) 14.950(11) 14.850(6) 59.100 6. JALILOVA Arzu AZE 2004 13.900(10) 15.950(6) 14.250(12) 14.950(5) 59.050 7. SAMADOVA Narmina AZE 2004 13.800(11) 15.500(7) 13.050(20) 16.000(3) 58.350 8. STSESHYTS Kseniya BLR 2004 14.400(9) 13.950(16) 15.300(9) 14.100(12) 57.750 9. MURASHKO Polina EST 2004 12.050(17) 14.900(10) 16.150(6) 14.450(8) 57.550 10. GAIDUK Maja LTU 2004 13.400(13) 14.100(14) 13.900(14) 13.350(14) 54.750 11. DODZIN Ilona ISR 2004 11.250(25) 15.050(9) 13.250(19) 14.250(10) 53.800 12. OSADA Laura POL 2004 12.700(15) 13.150(19) 14.000(13) 11.550(21) 51.400

: 2-nd International Rhythmic Gymnastics Tournament Riga Spring 30.03.2019 - 31.03.2019 Junior (2004,2005,2006) - Results

: 20th International Rhythmic Gymnastics Tournament Baltic Hoop 30.03.2019 - 31.03.2019 Senior (2003 and older) - Results 20th International Rhythmic Gymnastics Tournament Baltic Hoop 30.03.2019 - 31.03.2019 Senior (2003 and older) - Results 1. PRIDANNIKOVA Daria RUS 2002 18.250(1) 20.000(1) 19.100(1) 14.700(11) 72.050 2. KAMENSHCHIKOVA Anna BLR 2003 16.400(8) 19.300(2) 17.450(4) 16.600(3) 69.750 3. IVANOVA Anna RUS 2003 16.800 (5) 18.200(3) 17.950(2) 15.450(7) 68.400 4. POLSTJANAJA Jelizaveta LAT 2003 16.650(6) 17.550(4) 16.700(5) 15.800(6) 66.700 5. KRAMARENKO Yana ISR 2002 16.250(9) 17.250(7) 16.050(8) 16.900(2) 66.450 6. BEREZINA Polina ESP 1997 17.600(2) 17.450(6) 15.450(12) 15.900(5) 66.400 7. VARTLAAN Yanika UKR 1999 17.050(4) 15.950(14) 15.500(10) 17.550(1) 66.050 8. BOLATAEVA Natela GEO 1998 13.950 (27) 17.550(4) 17.650(3) 15.950(4) 65.100 9. UCHIDA Katherine CAN 1999 17.100(3) 16.200(12) 14.800(17) 15.100(9) 63.200 10. HUDIS Veronika AZE 2002 16.450(7) 15.700(15) 16.550(6) 14.350(14) 63.050 11. TSIMASHENKA Marharyta BLR 2003 15.000(17) 16.550(8) 16.350(7) 14.200(15) 62.100 12. AESMA Carmen Marii EST 2002 15.550(13) 16.300(10) 15.150(14) 14.000(16) 61.000 13. SOROKINA Darya AZE 2002 15.350(14) 14.800(20) 15.500(10) 14.700(11) 60.350 14. MIZUNE Karolina LAT 1999 14.600(19) 16.400(9) 14.350(23) 14.950(10) 60.300 15. ZACREVSCHI Anastasia MDA 2002 14.300(23) 15.650(16) 14.600(18) 15.400(8) 59.950 16. VALENTIROVA Anastasiia UKR 2003 14.400(22) 16.150(13) 14.450(20) 13.950(17) 58.950 17. BAKLAGINA Alina LAT 2002 14.450(21) 15.250(18) 14.400(21) 13.850(18) 57.950 18. SARGSYAN Silva ARM 2002 15.750 (12) 15.100(19) 15.600(9) 11.450(31) 57.900 19. Ivanova Julija LTU 2002 13.750 (28) 16.300(10) 13.550(26) 13.800(19) 57.400 20. PINGOU Anastasia CYP 2003 16.250(9) 13.300(26) 14.000(24) 13.200(21) 56.750 21. BAUTISTA Alba ESP 2002 14.050(25) 15.600(17) 14.850(16) 11.950(28) 56.450 22. Wisniewska Natalia POL 2002 14.550(20) 13.400(24) 15.250(13) 13.200(21) 56.400 23. LAVRENOVAITE Neila LTU 2002 13.350(30) 14.150(22) 14.400(21) 12.200(25) 54.100 24. Roszatycka Malgorzata POL 2003 11.100(34) 14.400(21) 14.900(15) 13.600(20) 54.000 25. BURKHONKHUJAEVA Diyora UZB 2002 15.350(14) 12.800(28) 13.450(29) 12.200(25) 53.800 26. IKRAMOVA Asal UZB 2002 15.150(16) 12.200(29) 14.550(19) 11.250(32) 53.150 27. CRANE Sophie CAN 2002 15.800(11) 13.000(27) 13.850(25) 10.250(35) 52.900 28. SMIRNOVA Elena LUX 2001 13.450(29) 13.350(25) 13.100(30) 12.600(24) 52.500 29. KELER Melany EST 2002 14.000(26) 11.600(32) 13.500(27) 12.850(23) 51.950 30. LUIS SANTOS Beatriz POR 2000 14.300(23) 10.600(34) 13.500(27) 12.000(27) 50.400 31. KUZNETOVA Daria MDA 2003 10.250(36) 13.900(23) 11.200(35) 14.500(13) 49.850 32. IAKOVLEVA Lidiia AUS 2003 14.750(18) 11.550(33) 10.350(36) 11.550(30) 48.200 33. TCHANTURIDZE Tamari GEO 1997 13.000(31) 9.900(35) 12.650(31) 11.700(29) 47.250 34. PETTERSSON Cassandra SWE 1996 12.100(33) 11.850(31) 12.150(32) 11.100(33) 47.200 35. Karakhanyan Alvard ARM 2003 12.600(32) 11.950(30) 12.050(34) 10.600(34) 47.200 36. WIKSTROEM Alma SWE 2001 10.800(35) 8.100(36) 12.100(33) 8.900(36) 39.900 OOC DZIATLAVA Zlata BLR 2002 15.500 12.800 17.500 12.000 57.800 OOC ROMANOVA Jurate Paula LAT 2002 13.600 15.600 14.100 11.900 55.200 OOC MURIKOVA Anna LAT 2003 13.250 13.650 14.200 11.600 52.700 OOC IVANOVA Evelina LAT 2003 14.450 10.150 14.400 8.950 47.950

: 20th International Rhythmic Gymnastics Tournament Baltic Hoop VARTLAAN Yanika UKR 1999 KAMENSHCHIKOVA Anna BLR 2003 HUDIS Veronika AZE 2002 PRIDANNIKOVA Daria RUS IVANOVA Anna RUS 2003 UCHIDA Katherine CAN BEREZINA Polina ESP 1997 POLSTJANAJA Jelizaveta LAT 2003 IVANOVA Anna RUS 2003 POLSTJANAJA Jelizaveta LAT 2003 PRIDANNIKOVA Daria RUS KRAMARENKO Yana ISR 2002 BOLATAEVA Natela GEO 1998 BEREZINA Polina ESP 1997 KAMENSHCHIKOVA Anna BLR 2003 TSIMASHENKA Marharyta BLR BOLATAEVA Natela GEO 1998 HUDIS Veronika AZE 2002 KAMENSHCHIKOVA Anna BLR 2003 POLSTJANAJA Jelizaveta LAT 2003 KRAMARENKO Yana ISR 2002 TSIMASHENKA Marharyta BLR PRIDANNIKOVA Daria RUS IVANOVA Anna RUS 2003 BEREZINA Polina ESP 1997 BOLATAEVA Natela GEO 1998 POLSTJANAJA Jelizaveta LAT 2003 ZACREVSCHI Anastasia MDA 2002 VARTLAAN Yanika UKR 1999 IVANOVA Anna RUS 2003 KRAMARENKO Yana ISR 2002 KAMENSHCHIKOVA Anna BLR 2003

Taison: 2019 ,

Taison: 30.03

Taison:

Taison:

Taison:

Taison: , ...